Skadad kanotbrygga avstängd tills vidare
Ett stort träd föll nyligen över kanotbryggan vid kanothuset och orsakade omfattande skador på både bryggan, landgången och grinden. Trädet har nu röjts bort, men de skador som uppstått gör att anläggningen inte kan användas på ett säkert sätt.
Efter en första bedömning kan vi konstatera att:
- Spången/landgången mellan grinden och bryggan är kraftigt skadad.
- Grinden har förskjutits och står snett.
- Fästen och konstruktion har påverkats av det nedfallna trädet.
Av säkerhetsskäl är kanotbryggan därför avstängd tills vidare och får inte användas.
Styrelsen har påbörjat arbetet med att dokumentera skadorna och anmäla händelsen till föreningens försäkringsbolag. Vi kommer även att föra dialog med Stockholm Stad kring det inträffade och möjligheterna till återställning.
Vi ber alla medlemmar att respektera avspärrningar och inte beträda bryggan innan den har besiktigats och bedömts säker att använda igen. Alla berörda är informerade om händelsen.
Vi återkommer med mer information så snart vi vet mer om omfattningen av reparationerna och när bryggan kan tas i bruk igen.
Med Vänliga Hälsningar
Jakob ansvarig i ÅSS styrelse för kanotsektionen




